استودیو

استودیوهای ضبط صدا و تصویر محیط‌های تخصصی هستند که برای ضبط، تولید و ویرایش محتوای صوتی و تصویری استفاده می‌شوند. این استودیوها دارای تجهیزات متنوعی شامل میکروفون‌ها، دستگاه‌های ضبط صدا، دوربین‌ها، تجهیزات نورپردازی، نرم‌افزارهای ویرایش و پردازش تصویر و صدا هستند.

استودیو های ضبط صدا :

استودیو های رکورد همانگونه که از نامشان پیداست به صورت تخصصی برای ضبط اصوات مختلف مانند سازها، صدای مکان ، گفتار متن ، دو بله و …. بصورت  تخصصی طراحی و تجهیز می شنوند .

به طور عمده این استودیو ها از دو اتاق مجزا تشکیل شده اند . یکی از این اتاق ها به عنوان استودیو یا Live Room  نامگذاری می شوند که از ایزولاسیون بالا و آکوستیک مناسب برخوردار است که محل قرارگیری میکروفون ها و اجرای هنرمندان ( نوازنده ، خواننده ، گوینده  …. ) است . اتاق دیگر اتاق کنترل Control Room  نام دارد که محل قرارگیری تجهیزات صدا مانند میکسر های حرفه ایی ، پری امپلی فایرها ، پروسسر های افکت و پروسسور های سیگنال ، کامپیوتر ها و رکوردهای آنالوگ و دیجیتال است . مهندس صدا ، آهنگ ساز و متصدی رکورد در این اتاق قرار میگیرند و استفاده از اسپیکر های مانیتور بسیار با کیفیت برای اجرای هنرمندان گوش دادن و تنظیمات مربوطه را انجام می دهند و در نهایت صدا را به صورت آنالوگ یا دیجیتال رکورد می کنند . اندازه این استودیو ها از اتاق هایی با گنجایش یک نوازنده و خواننده تا فضایی مناسب برای اجرای ارکسترال می تواند متغیر باشد . پروژه های رکورد در این استودیو ها میکس می شوند و برای مراحل نهایی کار به استودیو های مسترینگ ارسال می شوند

استودیو های صداگذاری و میکس صدا برای فیلم :

 

یکی از مراحل مهم و حساس تولید آثار تصویری مرحله صداگذاری و میکس صدا برای تصویر است . این مرحله از ساخت فیلم که امروزه عموما به صورت دیجیتال انجام می شود . معمولا در استودیو های میکس که در مقیاس سالن های سینما ساخته می شود . امروزه صدای فیلم ها برای سینما از حالت استریو دو کانال خارج شده و به صورت چندکاناله ( 5.1 و 7.1 و 7.1.4 و بیشتر ) در فرمت های مختلف دالبی ارائه می شوند .  استودیو های صداگذاری شامل کانال های متعدد خروجی صدا برای میکس  صداهای Surround   در قالب های یاد شده هستند  این استودیو ها با کامپیوتر های قدرتمند و نرم افزارهای ویژه Post-Product  تجهیز شده اند . معمولا کنترل کننده های سخت افزاری با تعداد کانال های بالا مهندسان میکس فیلم را از استفاده از کیبورد و موس راحت که  دو نرم افزار را برای آن ها به صورت سخت افزاری در دسترشان قرار می دهند . در نهایت خروجی سالن میکس برای درج در فیلم با فرمتهای مورد نظر  آماده  و به همراه تصویر با فرمت های سینمایی مانند D-Cinema & E-Cinema  آماده می گردد .

استودیو آهنگ سازی الکترونیک :

با پیشرفت تجهیزات دیجیتال یکی از مقوله هایی که به راحتی در دسترس همه قرار گرفته است ابزار ساخت موزیک به صورت الکترونیک می باشد . این ابزار شامل یک کامپیوتر مناسب ، یک کنترل کننده MIDI ، یک کارت صدای کوچک و اسپیکر های مانیتور است . حرف اول را در این استودیو ها بانک قوی نمونه های نرم افزاری سازهای مختلف سینتی سایزرها می زنند به گونه ایی که با تجهیزات بسیار کم می توان موزیک های بی نظیری خلق و تولید نمود . این استودیوها می توانند در یک اتاق کوچک باشند که به شکل مناسب آکوستیک و عایق شده اند .

ارتباط با ما

جهت ثبت درخواست مشاوره خود و دریافت راهنمایی سریع از کارشناسان ما، فرم مقابل را تکمیل و برای ما ارسال نمایید.

تماس با ما

"(ضروری)" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد